9. Enerji Verimliliği Forumu Ve Fuarı, Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Katılımıyla Açıldı

Albayrak, 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı'nın açılışında, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'na ilişkin sunum gerçekleştirdi. 
Söz konusu plan kapsamındaki hedefleri ve bunların nasıl uygulanacağını anlatan Albayrak, enerji verimliliğinin Milli Enerji ve Maden Politikası'nın önemli bir yapı taşı olduğunu ve söz konusu sunumla yeni bir süreci başlattıklarını söyledi. 
Albayrak, Türkiye'nin enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmadığını ve büyümekte olan ülkeler arasından sıyrılarak birinci ligdeki ülkelerin arasına girmek için stratejik bir vizyona ihtiyaç duyduğunu bunun için de enerji verimliliğinin büyük önem arz ettiğini vurguladı. 
Katma değerli üründe daha az enerji tüketip daha yüksek verimlilik sağlayabilmek için Türkiye'nin kat etmesi gereken ciddi bir mesafe olduğuna dikkati çeken Albayrak, "Enerji tüketiminin artması tek başına bir anlam ifade etmiyor. Aynı anda enerji yoğunluğunuzun da artması lazım ki birinci lige çıkabilesiniz. Gerek dünya gerek Avrupa Birliği gerekse gelişmiş ülkelere baktığımızda, enerji yoğunluğunu ciddi bir noktaya taşımamız gerektiğini görüyoruz." diye konuştu. 
 
Enerji Verimliliği Derneğinin de hazır bulunduğu etkinlikte, Enerji Hanım, Enerji Çocuk Naz ve Enerji Verimli Ulaşım Proje yüzü Ethem Genim katılımcılarla bir araya geldi.