Bursa'ya Enerji Verimliliği Derneği Geldi

 

BURSA'YA  ENERJİ  VERİMLİLİĞİ  DERNEĞİ GELDİ

 

Enerji verimliliğinin artırılması, bu alanda kamu ve özel sektör bilincinin oluşturulması ve verimlilik artırıcı yöntemler konusunda çalışmalarda bulunmak amacıyla kurulan Enerji Verimliliği Derneği’nin (ENVERDER) Ankara Genel Merkezi dışındaki ilk oluşumu Bursa’da gerçekleştirildi.

 

Sanayisiyle Türkiye’nin marka kentlerinden Bursa’da enerji verimliliği konusunda öncü çalışmalar yapıldığını kaydeden Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şube Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, başta Valilik bünyesinde oluşturulan Enerji Verimliliği Koordinasyon Merkezi ile tüm kamu, özel ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği halinde bu meseleye çözüm getirmeye çalıştıklarını söyledi

 

Enerji verimliliğinin, ulaşımdan sanayiye, okullardan inşaata pek çok alanı kapsayan büyük bir mesele olduğunu dile getiren Uysal,  “Ülkemizde giderek artan talebin tasarruflar ile karşılanması tüm dünyada olduğu gibi düşünülmemektedir. 100 W’lık bir ampul ile aydınlatmanın 20 W enerji ile sağlanabildiğini ülkemiz bu kampanya ile duymuş ve çok kısa zamanda uygulamaya geçmiştir. Bu alanda çok kısa bir sürede aydınlatmasının çok önemli bir kısmını tasarruflu ampule çeviren milletimiz, 5 kat enerji kazancını uygulayarak göstermiştir. Maalesef bu kayıplar cebimizden havaya attığımız ülkemizin milli servetidir. Enerjiyi ithal eden bir ülke olarak, ısıtma, elektrik kullanımı ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılar iken dikkatsiz ve bilinçsiz tüketimimizin faturasını ağır ödemekteyiz” dedi.

 

Türkiye’de sanayinin en yoğun olduğu kentlerden Bursa’nın, İstanbul’dan sonra en fazla enerji tüketen şehir konumunda olduğunu ve buna bağlı olarak sanayide yapılacak verimlilik çalışmalarının hem üretim maliyetlerini düşüreceğini hem de önemli kazançlar sağlayacağını belirten Uysal, 2010 yılında çıkan yönetmeliklere göre artık her bir binaya enerji kimlik kartı olma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. Halen yürürlükte olan kanuna göre her bir dairenin tapu kaydında, enerji tüketim kartı işlenmesi durumunun doğduğunu vurgulayan Uysal, tüketicilerin artık ev alırken de elektrikli aletler gibi binasının A Kalite’de olmasını arayacağını ve ev fiyatları buna göre belirleneceğini vurguladı.

 

Dernek olarak enerji verimliliği konusunda örnek bir uygulama çalışmasını Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de dile getiren Uysal, “Benzer bir çalışmayı enerji üreten bir kamu kuruluşunda da gerçekleştirmek istiyoruz. Bursa’mıza kendi kendine yeten örnek ev projesi kazandırmak istemekteyiz. Okullarımızda ve sanayi bölgelerinde birebir bilinçlendirme eğitimleri düzenlemek ve bu alanda yarışmalar düzenlemeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yapılacak çalışmalarla enerjiye ödenen bedelleri gözler önüne serip bu alanda az maliyet ile çok iş yapabileceğine dikkat çekmek istediklerini vurgulayan ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Bursa Şube Başkanı Dr. Müh. Mustafa Uysal, Türkiye’deki teknik alt yapı bu duruma müsait olduğunu kaydetti. “Mühendislerimiz, teknik insanlarımız bunu yapmaya yetkindir. Yeter ki konunun bilincine varalım ve bu yöndeki çalışmaların üzerine gidelim” diyen Uysal, bu yönde Hükümet’in de önemli bir destek paketi bulunduğunu söyledi.

 

Toplantıda yıllık enerji ihtiyacı en hızlı artış gösteren ülkelerin başında gelen Türkiye için enerji verimliliği adına yapılacak çalışmaların hayati önem taşıdığını dile getiren ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Genel Başkanı Erkan Gürkan, dünyada çevresel kirliliğin ciddi boyutlara ulaşmasının yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırdığını söyledi. Bu alanda var olan enerji kaynaklarının verimli kullanılmasının da çözüm yollarından biri olduğunu hatırlatan Gürkan, “Kaynakların özellikle fosil bazlı yakıtların tükenmesi özellikle reel ekonomide ve sanayide yeni alanlara yönelme ihtiyacını doğurmuştur. İşte bu anlamda ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ olarak, reel ekonominin sorunlarına çözümler üretmek adına çalışmalar gerçekleştirmek için buradayız” dedi.

 

2009 yılında Enerji Bakanlığı’nın ENERJİ VERİMLİLİĞİ projesine paralel olarak kurulan ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ’nin Ankara Genel Merkezinin dışındaki ilk örgütlenmesi olan ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ Bursa Şubesi, Dr. Müh. Mustafa Uysal’ ın (Büyükşehir Başkan Danışmanı) Başkanlığında, Dr. Mustafa Hatipoğlu (Uluslararası Hidrojen Enstitüsü Başkanı), Selim Büyükpoyraz (Zorlu Grubu), Kemal Arslan (AVD Enerji), Şakir Umutkan (Umutkan Elektrik), M. Taha Aydın (Büyükşehir Başkan Danışmanı) ve Canpolat Çakal (BTSO, Organize Sanayii) tarafından hayata geçirildi.