Enerji Verimliliği Derneğinden Dünya Tasarruf Gününde Enerji Tasarrufu Çağrısı

ENERJİ TASARRUFU İLE;YILDA 3600 OKUL, ÜÇ BOĞAZ KÖPRÜSÜ, ÜÇ HAVALİMANI, 738 TAM DONANIMLI HASTANE YAPABİLİRİZ…
 
Enerji verimliliği alanında kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Enerji Verimliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar, “Dünya Tasarruf Gününde”  yayınladığı mesajda enerji verimliliği konusuna vurgu yaparak,  enerji verimliliğinin sağlanmasıyla elde edilecek tasarruf değerinin yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elde edebileceğimiz enerjiden fazladır açıklamasında bulundu.
 
İbrahim Çağlar yaptığı açıklamada; “Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olan Türkiye’deki enerji üretiminin ancak yaklaşık dörtte biri yenilenebilir enerjiden elde ediliyor. Fakat gerek yatırım maliyetlerinin yüksek olması gerekse bir takım yatırım koşullarının zorlukları potansiyelin altında üretim yapılmasına neden oluyor.
 
Buna karşılık Türkiye’nin enerji tüketimi gün geçtikçe artıyor. Biz kalkınmakta olan ve nüfusu artan bir ülkeyiz. Sanayimiz gelişiyor. Üretiyoruz.  Çok da başarılı işlere imza atıyoruz. Ancak maalesef bu başarılarımızın kaynağını kıt, az bulunan ve çoğunluğunu dışarıdan ithal etmek suretiyle sağladığımız enerji ile gerçekleştiriyoruz.
 
Bugün enerji verimliliğinin sağlanmasıyla elde edilecek tasarrufun değeri, yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan elde edebileceğimiz enerjiden fazla. Dolayısıyla tek tek hepimizin, ülkemizin bugününe ve geleceğine duyduğumuz sorumluluk, bu konuda bilinçli bir tavır belirlememizi gerektiriyor.
 
Başka bir açıdan değerlendirirsek ise, bir yıllık tasarrufla 3600 okul, üç Boğaz Köprüsü, üç havalimanı, 738 tam donanımlı hastane yapılabiliriz.” dedi.
 
Bu çerçevede Enerji Verimliliği Derneği olarak bölge bölge, il il gezerek farklı etkinliklerle tasarruf için enerji verimliliğini anlatıp toplum  üzerinde bilinç oluşturduğunu anlatan İbrahim Çağlar, yaptığımız çalışmaların ülke ekonomimize katkı olarak döndüğünü görmek ise en büyük mutluluk kaynağımızdır dedi.
 
 
Evde, okulda, sanayide, ulaşımda, binada yapılacak enerji verimliliği çalışmaları ile yılda 15milyar TL’lik tasarruf yapmak mümkün!
 
Enerji  Verimliliği Derneği’nin başlatmış olduğu Enerji Takımı projelerine değinen Çağlar, “Ocak 2013 itibariyle başlayan “Enerji Hanım” projesi ile bugüne kadar 21 ilde 34 bin kadına ulaştık ve evlerinde nasıl ufak önlemlerle tasarruf yapabileceklerini anlattık. Aslında kadınlarımız bunların hepsini biliyorlardı, bilmedikleri şeyler değildi. Bizim yaptığımız sadece bir hatırlatmaydı. Hanımların bu verimlilik ve tasarrufu elde ettikleri zaman ülkemiz için yılda 4 milyar liralık kazanç sağlayacaklarını paylaştık kendileriyle. Projemiz ülkemiz dışında da o kadar ilgi gördü ki; Paris COP 21 İklim Değişikliği Zirvesi  “Kadınlar,Cinsiyet Eşitliği ve İklim Değişikliği” oturumunda model proje olarak anlatıldı.
 
Takımın ikinci oyuncusu olan Enerji Çocuk ile çocuklarımıza ulaşmayı hedefledik. Çocuklar geleceğimiz. Geleceğe güvenle bakmak için çocuklarımızın enerji tüketimi konusunda bilinçli olmaları gerekiyor. Proje çerçevesinde ülke genelinde on binlerce çocuğa; tiyatro, çizgi film, resim yarışması ve diğer görsel faaliyetlerle ulaşarak bilinçlendirme çalışmasının yapılması ve  evlerdeki enerji tüketiminin azaltılmasını hedefledik. Enerji Çocuk Projesi ile  3 yılda 81 ilde   25.000 öğrenciye ulaştık 20.804  öğrencimiz  okullarında kurulan Enerji Verimliliği Kulüplerine  üye oldu.
 
Enerji Verimli Sanayi Projemiz, Enerji Takımının bir diğer parçasını oluşturuyor.  
Proje ile Sanayide enerji verimliliğinin önemine dikkat çekmek istiyoruz.  Çünkü çok basit uygulamalarla yaklaşık yılda 6,5 milyar lira da sanayide enerji verimliliği kullanırsak tasarruf sağlıyoruz.  
 
Önemsediğimiz bir diğer projemiz ise Enerji Verimli Ulaşım Projesi. Çünkü diyoruz ki: “Bu büyüme trendi devam ederse 2020 yılında yolcu trafiği bugünün 3.3 katına çıkacak. Yük trafiği ise 2.5 katına çıkacak”.  Toplu taşımada, yük taşımada demir yolunun ön plana çıkmasını planlıyoruz. Bunları paylaşıyoruz. Ve bu bağlamda ulaşımda da enerji verimliliğine çok katkı sağlanacağına inanıyoruz. 
 
Çok yakında kamuoyu ile paylaşılacak olan  “Enerji Verimli Bina” Projemiz ise takımımızın yeni oyuncusunu oluşturuyor. Yalıtımsız binaların yalıtım çalışmalarını zorunluluk dışında bir proje dahilinde yapılmasını sağlamak ve bina sakinlerinde konu ile ilgili bilinç oluşturmak proje konumuzu oluşturmaktadır.
 
Hepsini topladığınız zaman  yılda 15 milyar liralık bir tasarruf sağlayacağız.” dedi.