ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ DENİZLİ ŞUBESİ AYDIN'DA EĞİTİM VERDİ 

 

9-13 Ocak tarihleri arasında tüm Dünya da kutlanan Enerji Verimliliği Haftası ile ilgili çalışmalar Ülkemizde ve ilimizde de yapılan faaliyetler ile kutlanıyor.

Enerji ihtiyacımızın her geçen gün artması ve mevcut kaynaklarımızın gün geçtikçe azalmasından dolayı, enerji tüketimimizde daha dikkatli olmamız gerektiğinin ve gerekli tasarrufların bir an önce uygulayarak bu konuda ki çalışmaların hızlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini belirten Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi üstüne düşen görevleri her fırsatta yerine getiriyor.

İlimizde 1.5 yıldır faaliyet gösteren Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi; yaptığı etkinlikler, çıkarttığı bülten ve verdiği eğitimler ile günümüzün ve dünyamızın en önemli konusu olan Enerji konusunda halkı bilgilendirerek tasarruf konusunda da bilinçlendiriyor. Verdiği eğitimler ile sadece Denizli halkına değil çevre illerde de eğitim veren dernek son olarak Aydın Vimjo Kız Teknik Ve Meslek Lisesinin Enerji Verimliliği Haftası ile ilgili hazırlamış oldukları panele katılarak Aydın’daki öğrenci ve öğretmenlere Enerji Verimliliği Eğitimi verdi.

Panelde ilk olarak Aydın Vimjo KML öğrencileri Tübitak’a hazırlamış oldukları Enerji Verimliliği ve Önemi adlı projelerini sundular. Gelecekleri için şimdiden büyük bir çalışmanın içersine girerek bu kadar önemli bir konuda projelerini hazırlayan öğrenciler, enerji verimliliğinin dünyada yaşayan herkesin sorumluluğu olduğunu ve 7 den 70 e tüm insanların bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini belirttiler. Okul Müdürü Gülfidan Kendirlioğlu Enerji Verimliliği ve Önemi konulu projelerinin ile okul olarak Tübitak’a yazdıkları 2. Proje olduğunu, geçen yıl Deprem ile ilgili hazırladıkları proje ile bölge elemelerine katıldıklarını belirtti. Kendirlioğlu; “ Kız Meslek Lisesi olarak Türkiye de ilk defa Tübitak’a proje yazan okul olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçen yılki projemiz ile bölgeye kadar çıktık. Bu yıl ki projemizi ise Dünyamızın, ülkemizin, geleceğimizin konusu olan Enerji Verimliliği üzerine hazırladık ve bu projemizin geçeceğinden çok ümitliyiz. Biz yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin her konuda topluma duyarlı ve bilinçli olmasını istiyoruz. Bu sebeple Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesinden bizlere ve öğrencilerimize bu konuda eğitim vermelerini istedik. Onlar da sağ olsunlar bizleri kırmayarak Denizli’den Aydın’a kadar gelerek Enerji Verimliliğinin önemi ve yapmamız gerekenler hakkında bizleri aydınlattılar. Bu hassasiyetin tüm illere ve yetiştirecek olduğumuz yeni nesillere örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün Aydın da yapılan bu etkinliğin kendilerini çok mutlu ettiğini, bu tarz çalışmalarda her zaman görev almaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Akgün; “ Aydın daki hocalarımız konuyu bizimle paylaştıklarında ve bizden eğitim vermemizi istediklerinde dernek olarak büyük gurur duyduk. Derneğimizin adının ve çalışmalarının çevre illerde de duyulması ve yapmış oldukları Enerji Verimliliği çalışmalarında bizlerden destek istemeleri derneğimizin hedeflerine ulaşmak üzere olduğunun bir göstergesidir. Aydın Vimjo KML nin tüm okullara ve illere örnek olmasını temenni ediyoruz. Biz Enerji Verimliliği Derneği olarak her zaman hazırız” dedi.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Makine Mühendisi Ufuk Aras tarafından verilen Enerji Verimliliği ve tasarrufları adlı 1 saatlik eğitim sonunda Enerji Verimliliği Derneği adına Ufuk Aras’a, Okul Müdürü Gülfidan Kendirlioğlu ve Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü A. Tansel Sarayköylüoğlu tarafında teşekkür plaketi verildi.