ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAYATİ ÖNEMDE 

 

Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Denizli Şubesi’ni, Denizli Sanayi Odası’nda (DSO) ağırlayan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Enerji verim kullanmak, en az enerji üretimi kadar önemli bir konu” dedi.

Şube Başkanı Mehmet Akgün, Yönetim Kurulu Üyelerinden Belediye Başkan Yardımcısı Mahmud Güngör ve Salih Yılmaz ile Şube Asistanı Sevda Arda’dan oluşan dernek heyetini DSO’da kabul eden Başkan Keçeci şunları kaydetti: “Enerji verimliliği konusunda biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. DSO olarak üyelerimiz, yani sanayicilerimizle ilgili alanlarda çaba içinde olmalıyız. Üzülerek belirtiyorum ki, azımsanmayacak sayıda sanayicilerimiz, enerji verimliliğine gereken önemi vermiyor. Bu yüzden hem yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalıyorlar, hem de ülkemiz için ciddi bir ithalat yükü oluşturan enerji giderinin aşağı çekilmesine gerektiği gibi katkı sağlayamıyorlar. ENVER ile birlikte yapacağımız çalışmalar sayesinde,, Denizli’de önemli ilerlemeler kaydedeceğimize inanıyoruz. Denizli, bu konuda da ülkemize örnek olacaktır kanaatindeyiz. Enerji verimliliği yoluyla, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını bir ölçüde azaltabileceğimizi umuyoruz. Sanayicilerimiz ve vatandaşlarımız, aslında basit önlemlerle enerji giderlerini indirebilecekleri gibi, enerji verimliliğine ciddi katkılarda bulunabilirler.”

Enerji verimliliği için eğitimin şart olduğunu belirten Şube Başkanı Akgün, “Geleceğimiz olan çocukları, daha ilkokul sıralarında eğitmeliyiz. Enerji verimliliği bilincini aşılamak amacıyla eğitim faaliyetlerinin yanı sıra öğrenciler arasında çeşitli yarışmalar düzenlemeyi planlıyoruz. Öte yandan sanayide ve konutlarda, enerji verimliliğini dikkate alan bir çaba içindeyiz. Geniş sanayi alanı bulunan Denizli’de enerji tüketimi çok fazla. Sanayicilerin bilinçlendirilmesi ile ciddi enerji tasarrufu yapılabilir. Yapılacak olan bu tasarrufla da, hem işletme sahipleri hem de Denizli ekonomisi çok büyük kazançlar sağlayabilir. Denizli Sanayi Odası’nı ziyaret etme amacımız, işbirliği imkanlarını konuşmak ve hayat geçirmek. Sanayicilerimiz arasında enerji verimliliği alanında bir farkındalık yaratarak, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak. Başkan Keçeci ve DSO, bizleri çabalarımız ve faaliyetlerimizde destekleyeceklerini ve birlikte hareket edebileceklerini belirttiler. Mutluyuz” diye konuştu.

Enerji Verimliliği ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan görüşmede, Denizli de 1 yıl içersinde yüzde 10’luk bir enerji tasarrufuna gidilebileceği belirtildi…