SANAYİCİLERE ENERJİ VERİMLİLİĞİ  ÇALIŞMALARINDA 5.BÖLGE TEŞVİĞİ MÜJDESİ 

 

Sanayi sektörünün en büyük giderlerinden olan enerji maliyetlerini düşürmek ve enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltarak ülke ekonomimize katkı sağlamak amacı ile Enerji Bakanlığı tarafından Enerji Verimliliği çalışmalarına 5. Bölge Teşvik müjdesi.

Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirdiği “Denizli İli Sanayide Enerji Verimliliği Potansiyeli Taraması Projesi” final sunum toplantısında sanayi sektöründeki enerji kaçakları ve bu kaçakları önlemek için yapabilecekleri projeler hakkında sanayicilere bilgiler verdi. Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldızın geçtiğimiz hafta Konya’da gerçekleştirilen Verimli Enerji Sanayi Projesi toplantısında sanayicilere müjdelediği 5. Bölge Teşvikleri hakkında da bilgi verilen toplantıya katılım oldukça yoğundu.

 Düzenlenen toplantıya Denizli Vali Yardımcısı Erol Türkmen, Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Mahmud Güngör, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, Müsiad Denizli Şube Başkanı Necip Filiz ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün; gerçekleştirmiş oldukları proje hakkında detaylar vererek ilimizde ciddi bir enerji tasarruf potansiyeli olduğunuz ve bu potansiyelin en kısa zamanda kazanılması gerektiğini belirtti. Akgün; “Denizli İli Tekstil Sektöründe Potansiyel Enerji Verimliliği Alanlarının Belirlenmesi çalışması da bu kapsamda yaptığımız bir çalışmadır. 650 tekstil firmasına gönderilen enerji tüketim anketlerinden yapılan değerlendirmelerle belirlediğimiz 10 Tekstil firmasında ön etüt çalışması yapıldı. Yaklaşık 2 ay süren bu çalışmalarda %15’lik bir enerji verimliliği iyileştirme potansiyeli tespit edildi.  Bu çalışmanın daha detaylı olması durumunda bu oranın en az % 20’ye çıkacağı öngörülmektedir. Bu 10 firmanın 2012 yıllık toplam ısı ve Elektrik enerjisi gideri 26 milyon TL. Olduğu görüldü.  %15’lik iyileştirmeyle sağlanacak kazanç 3 milyon 900 bin TL olacaktır. Pamukkale Üniversitesinin 2012 yılında 427 tekstil şirketinde GEKA ile yapmış olduğu çalışmada ortaya çıkan 690 milyon 719 bin TL’lik bir enerji maliyeti var.  Bizim çalışmamızda ortaya çıkan %15’lik iyileştirme oranımızı bu tutarla oranlarsak senelik 103 milyon 500 bin TL’lik bir kazançtan bahsedebiliriz. Ayrıca Sayın Enerji Bakanımız Taner Yıldız’ın 5. Bölge teşviği açıklaması ile bu kazancı en az maliyetle elde etmemiz mümkün” dedi. Akgün; Denizli İli Sanayide Enerji Verimliliği Potansiyeli Taraması Proje raporuna isteyen herkesin www.enver.org.tr adresindeki Denizli Şube bölümünden,5. Bölge teşvikleri hakkında detaylı bilgiyi de  www.enerjiverimlisanayi.com  adresinden ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

 

10 firmada yapılan ön etüt çalışmalarının sonucunda hazırlanan raporların sunularak devam ettiği toplantıda Denizli’nin sanayi sektöründe en az %15’lik bir tasarruf potansiyelinin olduğu ve işletmelerde alınabilecek çok basit önlemler ile bu tasarrufun yapılabileceği anlatıldı.  

Toplantıya İstanbul Genel Merkezden katılan Enerji Verimliliği Derneği Şubeler Sorumlusu İhsan Sabri Öksüz Enerji Verimliliği Derneğinin çalışmaları ve Enerji Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttükleri Verimli Enerji Sanayi Projesi hakkında kısa bir sunum yaparak Enerji Verimliliğinin önemini anlattı.

Sanayicilere firmalarında yapacakları Enerji Verimliliği Projeleri için gerekli finansman kaynakları da temin etmek için yol gösteren Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi YEGM, KOSGEB  ve 5. Bölge Teşvik desteklerinin yanında TURSEFF yetkilisi Enerji Verimliliği Uzmanı Dr. Yonca Ercümen tarafından da Turseff kredileri  hakkında bilgiler verildi.