ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ ÜYESİNE YAKIŞAN ÇALIŞMA 

 

Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi üyesi Elsan Elektrik Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.  yaptığı ilk verimlilik projeleri ile yılda 350.000 TL lik tasarruf elde etti.
Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi, Denizli de sanayi sektörünün enerji verimliliği ile ilgili çalışmalarına destek olmaya ve bu konuda projeler yürüterek, üyelerinin de firmalarında yaptığı verimlilik projeleri ile adına yakışan çalışmalara imza atıyor.
Sanayi sektörünün en önemli giderlerinden olan enerji maliyetlerini düşürmek için çalışmalar yapan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Yüksek enerji giderleri sebebi ile kar marjı ve pazarlık payı düşen sanayiciler Enerji Verimliliği ile ilgili yaptıkları çalışmalar ile maliyetlerini düşürerek hem firmalarını hem de Ülke ekonomilerine büyük kazançlar sağlamak hedefinde.
Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi üyesi Elsan Elektrik Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.  firmasında yaptığı Enerji Verimliliği projelerinin ilk çalışmalarında enerji cinsinden yılda 1.350.000Kwh (116 TEP) ekonomik değer cinsinden 350.000 TL lik verim elde etti. Yapılan yatırımların en kısa zamanda geri döndüğünü belirten Elsan Enerji Yöneticisi Emin Alparslan, yaptıkları verimlilik çalışmalarını 3 başlık altında topladıklarını bunların;

  • ENERJİ VERİMLİLİĞİ YÜKSEK EKİPMAN SEÇİMİ İLE YAPILAN YATIRIMLAR ( 450.000kWh/yıl ) .
  • GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK ÜRETİMİ ( 700.000 kWh/yıl  )
  • PROSES İNNOVASYONU (200.000kWh/yıl ) olduğunu belirtti.

Alparslan; “ yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile yılda 116 TEP enerji tasarrufu elde ettik. Önümüzdeki yıl yapacak olduğumuz yeni projeler ile hedefimiz yılda 3.300.000 Kwh (278 tep) bu da ekonomik değer olarak 850.000 TL olacaktır.  Enerji ihtiyacımızın %70 ini ithal ettiğimiz ülkemizde bizim gibi yıllık enerji giderleri çok yüksek olan firmalar bu tarz verimlilik çalışmalarını hem kendi ekonomileri hem de ülke ekonomimiz için yapmak zorunda.  Elsan olarak biz sadece şirket çıkarlarımızı değil ülkemiz ve geleceğimiz için Enerji Verimliliğine de destek olarak sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Üyesi bulunduğumuz Enerji Verimliliği Derneğinin çalışmalarında da yer alarak 7’den 70’ e herkesin bu konuda bilgilendiriyoruz” dedi.
Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün; dernek olarak son yaptıkları Denizli İli Sanayide Enerji Verimliliği Potansiyeli taraması Projesi ile Denizli’nin Enerji Verimliliğindeki potansiyelini çıkartacaklarını belirterek, “Biz Enerji Verimliliği Derneği Denizli Şubesi olarak kurulduğumuz günden bu yana ülkemiz ve geleceğimiz için çalışıyoruz.  Hem dernek olarak hem de üyelerimiz kendi firmalarında yapmış oldukları çalışmalar ile sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmenin huzuru ve gururu içerisindeyiz. Derneğimiz adına üyemizin yapmış olduğu verimlilik projeleri tebrik ediyor onların bu çalışmalarının tüm sanayicilerimize örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.