Türkiye’yi il il dolaşarak kadınlara evlerde enerjiyi verimli kullanma yöntemlerini anlatan Enerji Hanım, kendisinin de uyguladığı yöntemlerle elektrik faturasını üç ayda yüzde 33 oranında düşürdü.

Bugüne kadar 17. İlde kadınlara tasarruf yöntemlerini anlatan Enerji Hanım, 18. İl olan Ankara’da toplantıya katılan kadınlara elektrik faturalarını göstererek, projenin doğruluğunu ispatladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ortak projesi olan Enerji Hanım’ın 18.inci durağı konutlarda en çok enerji tüketen üçüncü ilimiz başkent Ankara’ oldu. Enerji Verimliliği Derneği’nin Altındağ Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlediği toplantıda konuşan Enerji Hanım, anlattığı yöntemin faydalarını belgeleriyle ispatladı. Türkiye’yi il il dolaşarak kadınlara evde basit yöntemlerle enerjiyi verimli kullanma ve tasarrufu anlatan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, kendi faturalarını göstererek, kampanyanın faydalarını bir kez daha doğruladı.

Elektrik Faturası Yüzde 33 Oranında Ucuzladı

Kampanya başlamadan önce bir ayda 71.00 TL elektrik parası ödeyen Enerji Hanım, uyguladığı tedbirler ile faturasını Mayıs ayında 55.30 TL’ye Haziran ayında ise 47.80 TL’ye indirdiğini belirterek, “Aile bütçesine yılda bir çeyrek altın, Türkiye ekonomisine ise 4 miyar TL katkı” parolası ile yola çıkan kampanyanın başarıya ulaşmasının kesin olacağını söyledi.

Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ile birçok ildeki etkinliklerde bulunarak kampanyaya destek veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın eşi Selma Yıldız’ın da katıldığı toplantıya, Ankara’nın çeşitli ilçelerinden bini aşkın kadın katıldı.