Enerji Hanım Denizli'de

 

Enerjide Verimlilik Rüzgarı Ülke Geneline Yayılacak

Enerji Hanım İlk Adım, Hedef: “Enerji Türkiye”

Tüm alanlarda enerjiyi verimli kullanmanın yaklaşık yılda 15 milyar TL tasarruf sağlayacağını belirten Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, projeye tüm kesimlerin sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan ve ilk eğitim programını Kayseri’de başlatan Enerji Hanım’ın ikinci durağı Denizli oldu. EGS Park Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekçi, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, aileler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Toplantının sonunda, enerji verimliliği konusunda okullar arasında yapılan resim, kompozisyon ve proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca, projeye katılanlar arasında yapılan çekilişle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Neden Enerji Hanım?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kadın ve aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlenen Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Enerji Hanım’ın Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin ilk ayağı olduğunu ifade etti. Kadınları evin ekonomisti olarak gördüklerini kaydeden Çağlar: “Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara'da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. Haziran ayına kadar 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz ”dedi.<

Enerjiyi Verimli Kullanalım 15 Milyar TL Kazanalım
Türkiye’de enerji sıkıntısı olmadığını belirten Çağlar, projenin “enerji kullanmayalım” anlamına gelmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “ Aksine enerjiyi bol kullanalım. Ancak bilinçli ve verimli kullanalım. Buradan yola çıkarak hanımlar üzerindeki çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha sonra okullarda çocuklara bunun eğitimini vereceğiz. Çocuklar yarın büyüyecekler. Bir yerlere gelecekler. Kimisi iş hayatına girecek. Enerjiyi verimli kullanma bilincine kavuşurlarsa tüm hayatları boyunca bunu uygulayacak ve çevresindekilere de uygulatacaklardır. Enerji verimliliği hareketi tüm ülkeyi kapsayan bir hareket, sanayide, ticarette, ulaşımda, binalarda enerji verimliliği konularında da çalışmalarımız olacak ve biz bu modelleri de hem ülkemizde uygulayacağız hem de uluslararası arenada da bununla ilgili çalışmalar yapacağız. Projenin tüm alanlara yayılması ile bu kazancımız yılda 15 milyar lirayı bulacak”

Yeşil Hastaneneler, Yeşil Fuar Alanları Yapılacak...
Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, yıkılarak yeniden yapılacak olan Üsküdar Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesinden, polikliniklerine, hasta odalarına kadar her şeyi enerji tasarrufu olan, çevreye duyarlı bir hastane haline getirmeyi planladıklarını söyledi. Bunun Türkiye için bir model olmasını istediklerini kaydeden Çağlar, mevcut ve yeni yapılacak olan fuar alanlarının da enerji verimliliğine uygun yapılar olması konusunda projeler geliştirdiklerin sözlerine ekledi.

Sanayi de Enerji Verimliliği Yaygınlaşacak
Enerji verimliliğinin sadece elektrik kullanımını kapsamadığını, geri dönüşümün de hedefleri arasında olduğunu belirten İbrahim Çağlar, sanayi alanında da çalışma yaptıklarını bildirdi. Çağlar” Mesela süt, meyve suyu üreten fabrikaların atıkları vardır. Bunlar bu atıklarını genellikle atarlar ve atarken de atık parası öderler. Halbuki bir fabrika o sıvı ürünün atıklarının tamamını geri dönüşümle tekrar kullanabiliyor ve sıfır atığa dönüştürüyor. Yaptığı yatırımı da yaklaşık 4-4.5 yılda geri alıyor. Biz de onu model alıp diğer sanayiye uygulayacağız” diye konuştu.

KOBİ’lere projeleri verip, kaynak bulmada da yardımcı olacağız.
İbrahim Çağlar özellikle orta ölçekli sanayicilerin bu tasarrufları yapabilmek için Ar-Ge yatırımı yapmaya kaynak bulamadığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz dernek olarak bunların da önünü açacağız. Modeli biz oluşturacağız ve bu yapacağı yatırımın dönüşümü kendine ne kadar sürede çıkacak bunu modelleyip ortaya koyacağız. Daha sonra bu yatırımı yapabilmesi için ihtiyacı olan finansman noktasında da yardımcı olup 3 senelik 5 senelik ne kadar sürede amorti ediyorsa bu yatırımı yapmasına yönlendireceğiz.

Enerjide Verimlilik, 6. Yakıt Kaynağımız

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın enerji verimliliğinin Petrol, doğalgaz, kömür, nükleer ve yenilebilir enerjiden sonra 6. Kaynak” sözlerini hatırlatan İbrahim Çağlar, “Bu gerçekten çok önemli ve aslında kendi kendini amorti eden bir sistemdir. Biz enerjiyi verimli kullanalım derken tasarruf kelimesini özellikle kullanmıyoruz. Yani parasal anlamda tasarruf ediyoruz belki ancak hiçbir anlamda kaliteden ödün vermiyoruz. Yani konutlarda yaşam kalitesinden, sanayide de kaliteden ödün vermeden üretimi arttırırken enerji tüketimini azaltmaktan bahsediyoruz. Bu çok önemli özellikle altını çiziyoruz ve bu bilincin oluşturulmasında hepimize çok önemli görevler düşüyor “dedi.