“Enerji ithal etmesek cari açığımız olmaz!”
 
ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından açıldı. Çevre Şehircilik Bakanlığı ile ENVER’in ortak projesi “Enerji Verimli Bina”yı tanıtan Ceylan, örnek uygulamaların tüm ülkeye yaygınlaştırılmasıyla toplam enerji tüketiminde yüzde 15 tasarruf sağlanacağını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği İstanbul Dünya Ticaret Merkezi(İDTM) ve Enerji Verimliliği Derneği(ENVER) işbirliğiyle gerçekleştirilen ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi,  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından açıldı. ENIPE 2018’in açılış töreni Enerji Verimliliği Derneği(ENVER) ve İTO merhum Başkanı İbrahim Çağlar’ın hayatının anlatıldığı bir video ile başladı. 
 
Konutlar sanayi kadar enerji tüketiyor
Fuarın açılışın gerçekleştiren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, dünyada tartışılan en önemli konu başlıklarından birinin enerji verimliliği olduğunu söyledi. Binalarda enerji verimliliğinin artık çok önemli olduğunu belirten Ceylan, son rakamlara göre toplam enerji tüketimi içinde binalarda, konutlarda ve işyerlerindeki enerji tüketiminin sanayideki enerji tüketimine neredeyse denk geldiğine dikkat çekti. Ceylan “Toplam enerji tüketimimizin yaklaşık yüzde 25’ini konut ve ticaret, yüzde 25’ini ise sanayi oluşturmaktadır” dedi. 
 
Enerjide dışa bağımlı olmasak cari açığımız olmayacak
Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna dikkat çeken Ceylan şöyle devam etti: “İthalatımız içinde enerjinin büyük bir payı bulunmaktadır. Enerji tüketiminin büyük bölümünü ithalat ile karşılıyoruz. 2014 yılında toplam ithalatımız 242 milyar dolar iken enerjinin  toplam ithalat içindeki payı  55 milyar dolarlardaydı. 2017 rakamları henüz açıklanmadı ama toplam rakamların yüzde 235 milyar dolar olarak, enerjinin toplamdaki payının yaklaşık 38 milyar dolar ile  yine yüzde 20’ler seviyesinde olmasını bekliyoruz. Bu rakamlar cari açığımız açısından çok büyük önem arz ediyor. Bugün eğer enerji bağımlı bir ülke olmaktan kurtulsak cari açığımız olmayacak. Artıya geçecek durumdayız.”
Konuşmasında ENVER ile hayata geçirdikleri “Enerji Verimli Bina Projesi”ne değinen Ceylan “Ülke genelinde enerji verimliliği konusunda  gerekli duyuruların yapılması, ısı yalıtım uygulamalarıyla ilgili kılavuzlarla binalarda enerji verimliliği konusunda farkındalığın arttırılması gibi çalışmalar yürütmekteyiz. Bu tedbirlerin tüm binalarımızda uygulanması durumunda  ülkemizin toplam enerji ihtiyacının yüzde 15 civarında azaltılması beklenmektedir. Bu çok büyük bir orandır” şeklinde konuştu.
 
Hedef 150 Milyar TL
Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Adnan Ersoy Ulubaş, enerji tasarrufu tedbirleri ile elde edilecek kaynağın var olan enerji kaynaklarında daha fazla olacağını ifade etti. Ulusoy, alınacak tedbirlerle 2023 yılına kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Sanayide alınan tedbirler ile yılda 6,5 milyar TL tasarruf edildiğini belirten Ulubaş, ENIPE 2018 Fuarı ve Zirvesi’nde açıklanan “Enerji Verimli Bina” projesi ile enerji tasarrufu konusunda önemli bir adım atıldığını söyledi. 2020 yılına kadar tüm binaların Enerji Kimlik  Belgesi alması gerektiğini belirten Ulubaş “Biz bunun bir zorunluluk olarak değil, bilinçlendirme çalışmalarıyla tasarruf için alınmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu. 
 
ENIPE 2018’i milli duygularla açıyoruz
İDTM olarak  Enerji Verimliliği Derneği’nin talebiyle ENIPE Fuar ve Zirvesi’ni yapmaya karar  verdiklerini belirten İDTM Yönetim Kurulu Üyesi ve ENVER İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum “Ülkemizin enerjide yapması gerekenleri anlatmak, bilinçlendirme  çalışmaları yapmak, bu konuda know how yapan sanayicimizi öne çıkarmak, hane  halkındaki ve bizlerdeki refleksin oluşmasını sağlamak için milli duygularla çıktığımız bu yolda bugün ENIPE 2018’i açıyoruz” dedi.