ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE HEDEF TRAKYA 

 

Türkiye’de bilinçli enerji tüketimiyle tasarruf hedefleyen Enerji Verimliliğ Derneği, şubeleşme atağına Trakya’da devam ediyor.

Dernek Başkanı İbrahim Çağlar, şube sayısı arttıkça hedef kitlenin büyüyeceğine dikkat çekerek, Kırklarelililere enerji tasarrufunun önemini anlattı.

Dernek Kırklareli Şube Başkanlığına Turhan Altınel seçilirken, yönetim kurulunda da Derya Uraslı,  Ümit Sevim, Serap Kayraklık, İpek Sevim, Gökhan Erçelik, Ruhan Uzunlar Altınel yer aldı. 

Bilinçli enerji kullanarak yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlamaya hedefleyen Enerji Verimliliği Derneği, geniş kitlelere ulaşmak ve halkı bilgilendirmek için şubeleşme atağına başladı. Dernek Başkanı İbrahim Çağlar, Kırklareli’de katıldığı şube açılış töreninde “Şube sayımız arttıkça ulaşacağımız hedef kitlemiz artacak ve enerji verimliliği çalışmalarımızda başarımız o oranda yükselecektir” diye konuştu.

 

4 Milyar Lira Tasarruf    

Çağlar, “Ailelerde günlük faaliyetlerin sürdürülmesinde ve tüketiminde karar verici kişi olarak kadınların önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu nedenle ‘enerji verimliliği’  konusunda bilinçlendirmeyi ‘Enerji Hanım’ projemizle başlattık” diyerek, evlerde basit önlemlerle yılda 4 milyar liralık enerji tasarrufu sağlanabileceğini hatırlattı.

‘Enerji Hanım’ projesinin ardından ‘Enerji Çocuk’, 2014 yılında ise ‘Enerji Verimli Sanayi’ projesiyle de sanayicilere seslenmeye başladıklarını kaydeden Çağlar, “Daha az enerji kullanarak aynı miktardaki işi yapmanın önemini, organize sanayi bölgelerinde anlatarak verimlilik artırıcı çalışmalar yapıyoruz” dedi.

 

6. Büyük Yakıt Kaynağı

Türkiye’nin enerji tüketiminin arttığını ve hem kaynağı az olan enerjiyi dışarıdan temin etmenin, hem döviz ödemenin ve hem de enerjiyi israf etmenin kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizen Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın hedef gösterdiği gibi petrol, doğalgaz, kömür, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra 6. büyük yakıt kaynağımız “enerji verimliliği” dir. Ülkemiz enerji verimliliği konusunda büyük potansiyel taşımaktadır. Ülkemizin bugününe ve geleceğine duyduğumuz sorumluluk çerçevesinde enerji verimliliğinde bilinçli bir tavır belirlememizi gerektirmektedir. Bu sorumluluk dev makineler çalıştıran iş adamları için de, evde ütü yapan, yemek yapan insanımız için de aynı önemdedir.”

Çağlar, daha sonra; Dernek Kırklareli Şube Başkanı seçilen Turhan Altınel ile yönetim kurulu üyeleri Derya Uraslı,  Ümit Sevim, Serap Kayraklık, İpek Sevim, Gökhan Erçelik, Ruhan Uzunlar Altınel’e çalışmalarında başarılar diledi.