DEV SANTRALDE TESTLER BAŞLADI

 

-ENVER Denizli üyeleri yalnız Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük doğalgaz dönüşüm santrallerinden biri olan RWE TURCAS’ın Denizli’nin Honaz İlçesi’ne bağlı Kaklık Beldesi’ndeki Denizli Santrali yatırımını gezdi.

-Yıl içinde faaliyete girecek olan dev santralin doğalgaz tribünleri saniyede 650 metreküp havayla yakacağı doğalgazdan elektrik üretecek.

-Bacadan çıkacak buharı da bir futbol sahası büyüklüğündeki soğutma ünitesinde enerjiye çevirecek olan dev santral 775 Megawatt kapasiteyle çalışacak. Santralin özellikle yaz aylarında bölgede yaşanan elektrik sıkıntısına çözüm olması bekleniyor.

- Dev santralde elektrik üretecek hem gaz tribünleri hem de dev buhar tribününde testler başladı. RWE TURCAS Denizli Enerji Santrali yetkilileri ilk testlerin başarıyla sonuçlandığını, yakında tribünleri devreye alacaklarını söyledi.


ENVER DENİZLİ ŞUBESİ

Enerjinin doğru tüketimi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla kurulan ve kısa adı ENVER olan Enerji Verimliği Derneği Denizli Şubesi yönetici ve üyeleri önceki gün Kaklık’taki RWE TURCAS Kaklık Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ne bir inceleme gezisi gerçekleştirdi.

RWE TURCAS Genel Elektrik Üretim AŞ tarafından inşa edilen santrale düzenlenen gezide dev tesisin geldiği son durum hakkında yetkililerden bilgi alındı.

ENVER Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Akgün, dernek yöneticileri ve üyelerin yanı sıra Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Güngör, KENTGAZ Genel Müdürü Mehmet Akif Tulukçu ve Alman Biberach Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr İsmail Kaşıkçı da katıldı.

İlk olarak Santralin brifing salonunda ağırlanan ENVER heyetine hoş geldin konuşması yapan RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim Teknik Genel Müdürü Hans-Jürgen Petschke 500 Milyon Avro’ya mal olan santralle özellikle yaz aylarında maksimum seviyeye yol açan enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstleneceğini söyledi.

Petschke’nin ardından firma yetkileri enerji santralinin teknik özellikleri ve sosyal sorumluluk projeleri hakkında konuklara bilgi verdi.

Birifing salonunda yapılan bilgilendirmenin ardından gezi hakkında bir açıklama yapan ENVER Denizli Şubesi Başkanı Mehmet Akgün, çevre dostu yenilenebilir enerjiye önem verdiklerinin altını çizdi. Bu nedenle Kaklık’taki santralin Denizli için farklı bir anlam taşıdığını dile getiren Akgün, doğal kaynaklara zarar vermeksizin gerçekleştirilen enerji santrallerinin teşvik edilmesi ve sayılarının arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Akgün konuşmasının ardından ENVER’e üye olan RWE&Turcas Güney Elektrik Üretim Teknik Genel Müdürü Hans-Jürgen Petschke’ye üyelik belgesini sundu.

Brifingin salonundaki seremoninin ardından heyet daha sonra santrali gezdi. Baret, gözlük, yelek ve korunaklı botlarla gerçekleşen santral gezisinde enerji üretimini gerçekleştirecek iki gaz tribünü ve bu tribünlerden çıkan havayı soğutarak enerjiye çevirecek buhar tribünü hakkında detaylı bilgiler verildi.

265’er Megawattlık iki doğal gaz çevirim tribününde saniyede 650 metreküp havayla yanacak doğal gazdan elektrik üretim yapılacak olan santralde bu tribünlerden çıkacak havayı soğutarak enerjiye çevirecek birde buhar tribünü bulunuyor. Bir futbol sahası büyüklüğündeki buhar tribünü de 200 Megawatta yakın enerji üretecek.

Bu yıl içinde üretime geçirilmesi planlanan santralin kapasitesi 775 Megawatt. İnşaatında sona gelinen dev santralde tribünlerde testler başladı. Testlerin beklenilen düzeyde geçtiğini dile getiren Petscke, “Üretime geçildiğinde yalnızca bu santral bölgedeki 3 milyon 500 bin konutun enerji ihtiyacını sağlayacak” dedi.